Żelazne zasady prasowania cz. 2

Artykuł – Żelazne zasady prasowania cz. 2 – to uzupełnienie wczorajszego postu dotyczącego stosowania żelazka względem oznaczenia symboli na metkach oraz dopasowania programu prasowania do wymogów ubrań stawianych przez producentów. To o czym dodatkowo należy pamiętać to bezwzględnie temperatura żelazka dostosowana do prasowanego materiału. 

Temperatura – jest najważniejszym parametrem prasowania. Dzięki odpowiednio dobranej temperaturze zmiękcza się włókno prasowanej odzieży. Zbyt niska temperatura nie da oczekiwanych efektów. Za wysoka zniszczy prasowany przez nas produkt.

Należy jednak pamiętać, iż najczęściej regulatory temperatury w żelazkach nie mają oznaczeń w stopniach C a występują w postaci kropek. Zapoznanie się z oznaczeniami symboli ułatwi nam prasowanie:

,•=110°C

• •=150°C

• • •=200°C

Pamiętajcie również o bezwładności termicznej regulatorów temperatury, których wahania mogą wynosić nawet +/- 15°C. Dostosowując temperaturę żelazka do prasowanego materiału warto o tym pamiętać. Ponadto nie zapominajcie o uzupełnianiu wody w żelazku, która nie tylko pozwala na lekki natrysk materiałów ale również jeśli trzeba wykorzystanie wobec niej pary. Para wodna w żelazku i prasowanie parowe sprawia, że ciepło i nacisk rozprostowują dodatkowo włokna tkaniny. Zastosowanie pary ułatwia i przyspiesza proces prasowania, pozwalając na skuteczne prostowanie nawet grubych materii.

Mamy nadzieję, że oba posty pt: Żelazne zasady prasowania cz. 1 i 2 uzupełniły Waszą wiedzę dotyczącą podstawowych porad na temat prasowania i ułatwią Wam ten proces tak by Wasze ulubione ubrania zawsze wyglądały tak jak tego oczekujecie.