Żelazne zasady prasowania cz. 1

Artykuł – Żelazne zasady prasowania cz. 1 – to pierwszy zbiór praktycznych porad dotyczących stosowania żelazka względem oznaczenia symboli na metkach oraz dopasowania programu prasowania do wymogów ubrań stawianych przez producentów. Dzięki kilku naszym wskazówkom w łatwy i bezpieczny sposób uprasujecie wszystkie możliwe materiały o ile ich producent dopuszcza taką możliwość. Celem prasowania jest nadanie pogniecionej przez pranie czy złe przetrzymywanie odzieży  ich pożądanego wyglądu, by były proste, ładne i schludne. Prasowanie polega na nagrzaniu materiału w celu zmiany struktury włókna. By to osiągnąć należy trzymać się kilku prostych zasad: najważniejsza, choć paradoksalna to prasuj jak najmniej! Wbrew pozorom wysoka temperatura niszczy powoli każdy rodzaj włókien.

Po drugie stosuj się do zaleceń zarówno producentów żelazek jak i wyrobów, które chcesz wyprasowaćPrzygotowując żelazko do prasowania zwróć uwagę na:

m

  • temperaturę żelazka – jego nagrzewanie względem tkaniny, którą będziesz prasować
  • parę – czy materiał wymaga nawilżenia przy prasowaniu
  • nacisk jaki wywierasz na materiał żelazkiem. Wpływa to na żądane uformowanie prasowanej odzieży i co równie istotne, utrwalenie efektu prasowania.
m
Przed prasowaniem warto o czym już wspomnieliśmy porównać znaki na metkach. Wyciągniesz z nich informacje dotyczące:

  • kurczliwość materiału pod wpływem temperatury i pary wodnej.
  • granicznej temperatury prasowania i możliwości trwałego odbarwienia
  • podatności na wybłyszczenia i zaplamienia.
m
Osiągnięcie najlepszych efektów prasowania wymaga dokładnego poznania właściwości surowca, który poddajemu temu zabiegowi. Warunkiem efektywnego prasowania końcowego jest staranne rozprasowanie szwów, zaszewek, zaprasowanie krawędzi. Mamy nadzieję, że kilka prostych rad z artykułu – Żelazne zasady prasowania cz. 1 – dostarczyły Wam potrzebnych informacji. Reszta w kolejnej części już jutro.