Sprzątamy dziecięcy pokój

Artykuł – Sprzątamy dziecięcy pokój – to kilka prostych porad, które pomogą Wam utrzymać ład i porządek w pokojach waszych pociech. Możecie sprzątać go sami możecie zachęcić do pomocy swoje dziecko. Bez względu na to kto z Was będzie sprzątał przy tych prostych trikach pójdzie Wam to zdecydowanie szybciej:

s

 • Jeśli chcesz łatwo utrzymać porządek spraw by w miarę możliwości, w pokoju dziecka było dużo zamykanych szafek i szuflad. Będą świetnym miejsce na składowanie zabawek i innych przedmiotów. Wyposaż pokój także w pudełka, pudełeczka i kosze. Przydadzą się do segregowania uywanych i nie używanych przedmiotów.

  s

 • Odkryte półki na zabawki nie są jednak najlepszym rozwiązaniem. Wystawione na zewnątrz zabawki pluszowe czy plastikowe często zbierają dużo kurzu i mogą być również źródłem alergii dla naszych pociech (pisaliśmy o tym w artykule: wykurz alergię w domu) Dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania zabawek i spowolnienia procesu zakurzenia są skrzynie, wagoniki na kółkach czy plastikowe kosze i pudełka. Wystarczy wrzucić wszystkie zabawki do środka i problem zniknie w głębi pojemnika.
  s

 • Przydzielcie wszystkim rzeczom z pokoju ich konkretne miejsce. Tak by Wasze dziecko wiedziało, że np: płyty ustawiamy na stojaku, długopisy i kredki w pojemniczku na biurku, pluszaki na łóżko a lego w skrzyni. Dzięki temu będzie zawsze wiedziało gdzie mają się podziać konkretne zabawki i rzeczy przy sprzątaniu.
  s
 • Możesz narysować także „mapę sprzątania” i przyczepić na drzwiach szafki np: z ubraniami od wewnątrz lub na biurku tak by twoja pociecha zawsze miała do niej wgląd.
  b
 • Na mapie i w pokoju wyznacz kącik na zabawki, miejsce, które będzie przeznaczone wyłącznie na rzeczy twojej pociechy używane do zabawy.
  b
 • Im więcej zabawek, tym większy potencjalny bałagan.  Co jakiś czas dobrze zrobić jest ze swoją pociechą przegląd zabawek.
  n
 • Wyrzuć popsute, oddaj nie używane i schowaj takie, których twoja pociecha na chwilę obecną nie używa a bardzo lubi. Pozostawione posegreguj na pudełka i podziel. Możesz schować część np: na strych i wymienić zabawki po miesiącu na kolejne pudełko. Dzięki temu twoje dziecko będzie mieć mniej zabawek i nie będzie się nimi szybko nudzić.
  n

Mamy nadzieję, że nasz artykuł – Sprzątamy dziecięcy pokój – przyda Wam się w codziennych obowiązkach.