PRANIE FIRANEK – RĘCZNE i MECHANICZNE

Dom zawsze kojarzy się z przytulnym i ciepłym miejscem, którego ozdobą są zadbane firanki i zasłony w oknach. Utrzymanie jednak ich w czystości to dość trudne zadanie. Kurz, osad z powietrza, dym z papierosów, zapachy z potraw – wszystkie bardzo szybko osadzają się i brudzą przyokienne tkaniny. Ich wrogiem są także promienie słoneczne powodujące szybsze żółkniecie. Jak więc poradzić sobie z tymi problemami i przywrócić firankom świeży wygląd nie niszcząc przy tym ich tkaniny? To wszystko w naszym kolejnym artykule – PRANIE FIRANEK – RĘCZNE i MECHANICZNE – zapraszamy. Najpierw jak przy każdej naszej poradzie dotyczącej prania czy prasowania należy spojrzeć na metki, obostrzenia dane przez producenta i możliwości jakie mamy przy czyszczeniu danego produktu. Jeśli producent dopuszcza pranie danej tkaniny, z której zrobione są firanki czy zasłony najlepiej przed samym praniem je namoczyć – w zależności od stanu w jakim się znajdują:

.

 1. Zakurzone firanki włożyć do miski z czystą letnią wodą. Moczyć przynajmniej przez kilka godzin np: zostawić je w wodzie na noc.Im dłużej moczą się firanki, tym łatwiej usunąć z nich plamy i zabrudzenia.Wodę warto wymienić, jeśli firanki są wyjątkowo mocno zakurzone.
  .
 2. Pożółkłe od dymu papierosów lub tłuszczu unoszącego się z parą wodną w kuchni, ciepła z kaloryferów czy pieca albo słońca tkaniny należy moczyć w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sodki kuchennej
  .
 3. Gdy na firankach znajdują się plamy tłuszczu, warto dodać do normalnego prania płyn do naczyń. lub gdy plama jest świeża zareagować natychmiast na nią  mąką.  Wysypana bezpośrednio na plamę wchłania tłuszcz w ciągu kilku minut.
  .
 4. Szare firanki moczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej.
  Pamiętaj jednak – częste stosowanie soli osłabia włókna. Warto więc zastanowić się nad zafarbowaniem tkaniny na biało lub jej wymianą
  .
 5. Wyjątkowo poplamione i brudne firanki trzeba moczyć w środkach wybielających z chlorem.
  .

Po namoczeniu firanek możemy przystąpić do ich wyprania. Najważniejszą zasadą, której bezwzględnie należy się trzymać jest pranie w niskiej temperaturze ok. 30 – 40°C. Nie bez znaczenia jest również proszek, którego przeznaczenie powinno być stricte do białych rzeczy. Taką samą zasadę utrzymujemy zarówno piorąc białe zasłony czy firany w pralce jak i ręcznie.

Choć wielu ekspertów zaleca bardziej  pranie ręcznie, zmniejszające  prawdopodobieństwo zniszczenia tkaniny to przy dużej ilości materiału można wyprać go mechanicznie przy użyciu pralki z trybem prania ręcznego.

Firanki powinno się prać przynajmniej raz na 6 miesięcy. Najlepiej przed i po sezonie grzewczym. Sztuczne materiały wiszące w oknach kuchni i od strony ruchliwej ulicy trzeba czyścić i prać częściej.

Firanki zdjąć z okna najlepiej bezpośrednio przed praniem. Na tarasie lub przez okno strzepnąć z nich kurz, pyłek kwiatów, owady czy suche liście. Usunąć wszystkie nie przytwierdzone na stałe części (np. szpilki), a odrywające się falbanki, frędzle i in. ozdoby przyszyć. Ostre części usunąć. Metalowe części mogłyby w praniu zostawić rdzawe plamy lub zniszczyć delikatne włókno.

Czyszcząc firanki ze sztucznych włókien, takich jak nylon, stylon, bądź tergal warto pamiętać aby na koniec do ostatniego płukania dodać do wody garść soli, bądź ocet dzięki temu Twoje firanki zostaną usztywnione,i będą się lepiej układać.

Po praniu susz firanki  rozkładając na ręcznikach. Pamiętaj także, aby powiesić firanki, kiedy są jeszcze trochę wilgotne. Dzięki temu będą się one łatwiej układać na oknie i zapobiegniesz większym zagnieceniom.

Mamy nadzieję, że kilka porad z artykułu – PRANIE FIRANEK – RĘCZNE i MECHANICZNE – ułatwi Wam codzienne obowiązki.