Porady dla branży HoReCa – dbamy o obrusy

Artykuł pt:  Porady dla branży HoReCa – dbamy o obrusy – to krótki zbiór porad dotyczący pielęgnacji rożnego rodzaju tkanin stosowanych w hotelach i restauracjach do przyozdobienia stołów. W dawnych czasach używane nawet w domach obrusy i serwety były poddawane wielu zabiegom konserwacyjnym i pielęgnacyjnym. Poczynając od ich wygotowywania przez krochmalenie po maglowanie. Dziś istnieją specjalistyczne urządzenia i punkty usługowe, które pomagają nam zadbać o nasze ulubione stołowe tkaniny. Jeśli jednak macie ochotę zrobić to sami proponujemy przeczytać kilka poniższych porad. Zaczniemy jak zawsze od sprawdzenia metki producenckiej i wszelakich wytycznych narzucanych przez osoby dostarczające nasze tkaniny. Jest to istotny element wpływających chociażby na dobór temperatury przy ich prasowaniu. Obrusy prasujemy w temperaturze ściśle określonej przez producenta.

Obrusy z poliestru

Przykładem materiału, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na plamy i zabrudzenia jest poliester. Większości jednak obrusów i serwet z tego materiału nie będziemy mogli wyprasować. Co zrobić by obrus był ładny i nie pognieciony? Najlepiej wyprać go w temperaturze 30  stopni a by uniknąć zagnieceń wysuszyć rozłożony na płasko.

Obrusy bawełniane

Bawełny idealnie wyprasować się nie da, dlatego trzeba ją wygotować w temperaturze około 95°C- zwłaszcza, jeśli obrus jest biały i producent nie zaznaczył inaczej. Następnie należy ja wykrochmalić i wymaglować. Prasowanie „na wilgotno”, przez nawilżoną ściereczkę lub za pomocą pary również zda egzamin.

Obrusy lniane

Zaletą lnianych obrusów jest fakt, że każde kolejne pranie polepsza ich wygląd. Pierzemy je w temperaturze 95°C, w opcji z gotowaniem. Kolorowe nakrycia bezpieczniej prać w temperaturze 40°C lub w opcji dla delikatnych tkanin. Lniane obrusy również można krochmalić – wówczas dłużej zachowują świeży wygląd. Prasowanie, najlepiej „na wilgotno”. Podczas prasowania trzeba tylko uważać, żeby nie przesuszyć lnianego obrusu, dlatego najlepiej prasować jeszcze wilgotny

Obrusy koronkowe i szydełkowe oraz serwetki dekoracyjne

Wymięte koronki czy ażury wyglądają fatalnie dlatego należy pamiętać nie tylko o ich krochmaleniu ale również o zabiegach naciągania, czyli nadawania kształtu serwetom.Na płaskiej powierzchni rozłóżcie stare prześcieradło, a na nim np. serwetkę. Za pomocą szpilek nadajcie nakryciu kształt na końcu wyprasujcie . Jeśli macie kłopot z przechowywaniem wykrochmalonych serwet i nie chcecie, by powstały zagniotki – zwińcie materiał w rulonik.

Jeśli chcecie latami cieszyć się dobrym wyglądem swoich obrusów musicie o nie należycie zadbać. Tkaniny te jako użytkowe elementy aranżacji wnętrz, częściej się bowiem się brudzą i zużywają. Dzięki dobrej ich pielęgnacji wskazanej częściowo w artykule: Porady dla branży HoReCa – dbamy o obrusy, poświęconemu czasowi na pranie, krochmalenie, maglowanie i prasowanie będą wyglądać jak nowe nie tylko przed pierwszym praniem.