Pielęgnacja ogrodowych rabatek

Artykuł – Pielęgnacja ogrodowych rabatek – to zbiór porad ułatwiających rozprawienie się z chwastami i szkodnikami, które niszczą wygląd świeżo posadzonych i upiększających Wasz ogród rabatek.

Istotne jest by rośliny niepożądane w naszym ogródku usuwać jak najszybciej – najlepiej od razu po  pojawieniu się między naszymi roślinami, zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Pozwoli to uniknąć stosowania wobec zdrowych i chcianych roślin chemikaliów do zwalczania chwastów. osiągnąć możemy to po przez regularnie ręczne lub przy pomocy prostych narzędzi pielenie grządek.

Przed przystąpieniem do pielenia należy pamiętać o lekkim wzruszeniu gleby w celu jej rozluźnienia. Wpłynie to istotnie na stopień oraz łatwość wyrywania chwastów, przez ich obluzowanie. Po odchwaszczeniu glebę trzeba zagrabić, aby z powrotem ją wyrównać.

Jeśli chwasty w naszym ogrodzie są domownikami od dawna, prócz zwykłego wyrywania należałoby usunąć wraz z nimi ich korzenie. Chwasty, których korzenie pozostają w ziemi bardzo łatwo się odradzają, dlatego usuwanie tych chwastów trzeba przeprowadzić bardzo starannie i wyrwać je dokładnie.

W  przypadku gatunków roślin długo kiełkujących, chwasty wyrastają szybciej niż zasadzone nasionka. Narażają tym samym nasze uprawy na straty, przez odbieranie im minerałów, wody czy dostępu do słońca. Aby ułatwić pielenie takich miejsc rośliny takie powinniśmy wysiewać w rzędach. Z czasem regularny układ  przestanie być widoczny, a w początkowych fazach wzrostu naszych upragnionych upraw będziemy mieli większa swobodę pielenia, bez niszczenia kiełkujących nasion.

Przystępując do odchwaszczania ogrodowych grządek i rabat, warto też przygotować odpowiednie narzędzia takie jak: cztero – zębne pazurki ogrodowe i motyka. Dobrze również zaopatrzyć się w lateksowe rękawice i podkładki pod kolana. Warto przygotować również pojemnik na wyrwane chwasty, zbierane w jednym miejscu są łatwiejsze do posprzątania i nie powodują rozsiewania się po całym ogrodzie.