Kilka rad – jak dbać o panelowe podłogi?

Artykuł pt: Kilka rad – jak dbać o panelowe podłogi? – to zbiór drobnych aktywności, które ułatwią Wam wykonywanie domowych obowiązków zapewniając nie tylko czysty wygląd waszych podłóg ale ich bezpieczeństwo i dłuższe ich użytkowanie. Podłogi z paneli są atrakcyjnym i praktycznym rozwiązaniem imitując drewno ale wymagają szczególnej opieki ze względu na szybszą ścieralność.

Pielęgnacja paneli to niewymagające dużego wysiłku zajęcie, jednakże należy pamiętać o paru zasadach. Po pierwsze panele to nie drewno. Ich powierzchnia jest laminowana a nie np: lakierowana czy bejcowana, tym samym nie jest wodoodporna. Przy myciu paneli obowiązuje więc zasada „im mniej, tym lepiej”- wody rzecz jasna.

Zanim zabierzecie się za mycie paneli obowiązkowo należy zamieść podłogę. Umycie powierzchni powinno nastąpić przez zastosowanie środka specjalnie do tego przeznaczonego i niewielkiej ilości wody. Przed nalaniem płynu należy sprawdzić na etykiecie, czy produkt jest odpowiedni dla waszego typu podłogi. Zawsze przestrzegajcie zaleceń producenta płynu i testujcie przed użyciem na niewielkiej, mało widocznej powierzchni.

Do mycia zastosujcie także płaski mop z wymiennymi końcówkami. Istotne jest to o tyle, o ile łatwiej jest taką szczotkę wyżymać co pomaga podczas usuwania nadmiaru wody z podłogi. Miejsca gdzie mop był mimo wszystko zbyt wilgotny przetrzyjcie dodatkowo np: papierowym ręcznikiem by nie pozostawiać wody i zacieków na panelach.

Jeśli coś przypadkowo wyleje się na podłogę należy natychmiast to zmyć. Pozostawiając rozlany  płyn doprowadzamy do powstania trwałych plam i zniszczenia ochronnej powłoki. Za pomocą suchego, czystego ręcznika bądź gąbki usuwamy plamę i dokładnie osuszamy całą powierzchnię.

Codzienne dbanie o panele jest niezbędne by uniknąć zadrapań. Warto pamiętać, że podłogi laminowane nie zbyt dobrze znoszą także kontakt z piaskiem i żwirem. Tam, gdzie są na to narażone np. w przedpokoju, warto umieścić dywanik lub chodnik chroniący podłogę przed zniszczeniem.

Pamiętajcie, że wszystkie podłogi laminowane są wrażliwe na zadrapania i nadmiar brudu. Duża styczność z takimi czynnikami nawet przy dobrej ścieralności paneli może uszkodzić ich powierzchnię. Używajcie szczotki z miękkim włosiem lub końcówki z miękkim włosiem, jeśli odkurzacie powierzchnie.

Panelom nie służy również przepychanie, przesuwanie po nich ciężkich przedmiotów. By uniknąć zadarć i zadrapań warto każdą rzecz podkleić i zabezpieczyć od spodu filcowymi nakładkami samoprzylepnymi. 

Ponieważ panele laminowane mają zwykle antypoślizgowe wykończenie, można śmiało chodzić po nich w materiałowych kapciach. Tego typu podłogi nie lubią twardych podeszew oraz metalowych obcasów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł Kilka rad – jak dbać o panelowe podłogi? ułatwi Wam codzienne porządki i sprawi, że z łatwością i przyjemnością będziecie podchodzić do swoich zadań.