Jak prać plażowe ręczniki?

Artykuł – Jak prać plażowe ręczniki? – to zbiór krótkich porad dotyczących pielęgnacji ręczników kąpielowych możliwy również do zastosowania przy normalnie wykorzystywanych ręcznikach łazienkowych.

Mając w domu puszyste mięciutkie ręczniki chcemy  cieszyć się ich  puszystością jak najdłużej. Regularne używanie ręczników zarówno plażowych latem jak i łazienkowych przez cały rok wpływa na ich wygląd oraz jakość, odczuwaną na naszej skórze. Z czasem ręczniki stają się szorstkie po praniu, a wycieranie się nimi bardziej przypomina masaż skory niż przyjemność. Co zrobić by utrzymać ich milutki dotyk i funkcjonalność na dłużej?

.

 1. Nowo zakupiony ręcznik należy obowiązkowo wyprać. Związane jest to z jego bliskością utrzymywania kontaktu ze skórą i chęcią wypłukania wszystkich pozostałości z chemii jaka została użyta podczas jego produkcji oraz zanieczyszczeń, które mogły dostać się do tkaniny w magazynie lub w trakcie transportu. Przed przystąpieniem do prania, jak w przypadku każdego produktu zaczynamy od sprawdzenia i przestrzeganie instrukcji umieszczonej przez producenta na metce.
  .
 2.  Choć higiena jest każdego sprawą indywidualną zaleca się zmianę ręcznika kąpielowego na czysty co dwa, trzy dni szczególnie jeśli w łazience panuje wilgoć i pomieszczenie jest często zaparowane. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju zapachu stęchlizny.
  .
 3. Ręczniki najlepiej prać osobno, nie mieszając z innymi ubraniami i tkaninami. Zwiększy to czas utrzymania puszystości jak również wypłukiwany z ręczników pył nie zabrudzi innych przedmiotów będących w pralce.
  .
 4. Starajmy się segregować ręczniki wg kolorów na białe, ecru oraz kolorowe. Unikniemy dzięki temu szarzenia i odbarwień naszych ręczników.
  .
 5. Starajmy się również „nie przeładowywać” bębna pralki. Najlepiej byłoby zostawić w bębnie pralki trochę miejsca i prać je w trybie„pranie delikatne”. Dzięki temu ręczniki nie wygniotą się i nie utrącą puszystości.
  .
 6. Najlepsza temperatura prania ręczników to 40 lub 60 °C jeśli nie ma innych przeciwwskazań lub instrukcji na metce producenta . 60 °C to zapewnia prawidłową higienę powodując usunięcie większości bakterii. Wyższa temperatura może przyczynić się do uszkodzenia bawełny i skrócić okres użytkowania ręcznika.
  .
 7. Przy praniu ręczników należy unikać stosowania środków zmiękczających. Sprawiają one, że ręczniki są bardziej miękkie, ale powierzchnia ręczników staje się śliska i woskowata przez co tracą zdolność i gorzej chłoną wodę.
  .
 8. Niewskazane są również wybielacze. Osłabiają włókna ręczników, w rezultacie czego tkanina staje się mniej odporna na uszkodzenia i jeszcze  gorzej wchłania wodę.
  .
 9. Nie zalecane jest również wirowani ręczników, które powoduje duże wygniecenie tkaniny.  Jeśli się na nie decydujemy, najlepiej ustawić program wirowania na 1000 obrotów uchroni to tkaninę przed zbytnim wygnieceniem.
  .
 10. Ręczniki najlepiej suszyć w suszarce bębnowej. Dzięki temu długi czas są miękkie i puszyste. Jeśli mamy możliwość korzystania z suszarki nastawiajmy opcję suszenia na niskie temperatury (maximum 60 °C). Starajmy się nie suszyć ręczników w suszarce do samego końca, lepiej wyjąć je kiedy są jeszcze lekko wilgotne.
  .
 11. Jeśli nie mamy dostępu do suszarki – mokre, wilgotne ręczniki wyjęte z pralki trzeba obowiązkowo natychmiast rozwiesić, najlepiej równomiernie, tak aby tkanina nie była „ściśnięta”. Uchronić to tkaninę przed zbutwieniem oraz rozwojem bakterii. Jeśli to możliwe starajmy się trzymać drzwi od miejsca suszenia ręczników otwarte, aby zapewnić stały dopływ powietrza.
  .
 12. Jeżeli mamy możliwość suszyć ręczniki na otwartej powierzchni, korzystajmy z niej. Pamiętajmy jednak, aby kolorowe ręczniki nie były wystawione na działanie promieni słonecznych zbyt długo, gdyż mogą spłowieć.
  .
 13. Prasowanie ręczników w ogóle nie jest wskazane. Żelazko naciska na pętelki, spłaszczając je, a ręcznik staje się mniej puszysty i mniej miękki.
  .

Mamy nadzieję, że kilka naszych porad z artykułu – Jak prać plażowe ręczniki? – pozwoli wam cieszyć się miękkością waszych ulubionych tkanin na dłużej.